Kentteki, bir termal otelde düzenlenen yarışmada, 81 ilden gelen 1600`ün üzerinde farklı ırklarda süs tavuğu, güvercin, kaz, ördek ve tavşan, yurt dışından gelen hakemlerce değerlendiriliyor.
Türkiye Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Çetin, etkinliğin güzellik yarışması olduğunu ve hayvanların puanlandığını söyledi.
Çetin, hayvanları yurt dışından gelen 16 hakemin değerlendirdiğini anlattı:
"Hakemlerin yanlarında asistanlarımız bulunuyor. Biz de bu yıl kendi hakemlerimizi çıkaracağız. Bu noktada seminerlerimiz de sürekli devam ediyor. Sınavlarını geçen arkadaşlarımız hakem olacak. Ülkemizdeki yarışmalar daha da artacak. Buradaki yarışmada, ayrıca teorik ve pratik hakemlik sınavı da yapıyoruz."
Çetin, hakemlerin yarışmaya katılan hayvanları farklı kategori ve ırklarda tek tek puanladığını vurguladı.
Federasyonun 2018’den beri Avrupa Konfederasyonu içerisinde yer aldığına değinen Çetin, Türkiye`de süs tavukçuluğunun çok ilerlediğini söyledi.
Çetin, Türkiye`nin her yerinden 70 farklı ırkta süs tavuğu, güvercin, kaz, ördek, tavşanların geldiğini ve puanlamanın ardından cumartesi günü kapılarını ziyaretçilere açacaklarını söyledi.
Afyonkarahisar Akkuyruk Güvercin Sevenler Derneği Başkanı Abdullah Çankı’ da yarışmada sadece güvercinler değil, Türkiye`nin çeşitli şehirlerinden gelen farklı türdeki kümes hayvanlarının bulunduğuna işaret etti.
Güvercinlerin çifti, 14-15 bin lira arasında değişiyor
"Güvercinlerin çifti, 14-15 bin lira arasında değişiyor"
Afyonkarahisar`da Akkuyruk güvercinlerinin çok özel bir ırk olduğunu anlatan Çankır, "Üretimi zor olan bu güvercinlerin çifti, 14-15 bin lira arasında değişiyor. Yarışmaya katılan dernek üyelerimiz de güvercin kategorisinde birincilik konusunda çok iddialı" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz