İran Nükleer müzakereler
İran Nükleer müzakereler
Bu konuda Viyana`da yapılan görüşmelerde taraflar, nihai anlaşma için daha fazla zamana ihtiyaç olduğuna karar verdi.
Sürenin 6 ay uzatılması sözkonusu.
BBC protesto edildi
BBC protesto edildi
İngiliz yayın kuruluşu BBC, Gazze ile ilgili yayınları dolayısıyla protesto edildi.
Londra başta olmak üzere BBC binaları önünde toplanan binlerce kişi, kuruluşu İsrail yanlısı yayın yapmakla suçladı.
Protestocular, BBC`nin yayınlarında, İsrail saldırılarını kendini savunma olarak gösterdiğini belirterek; işgalden, Filistinlileri sınırdışı etmesinden ve ablukadan söz etmemesini eleştirdi.
BM uyardı
BM uyardı
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, bütün ülkelere, IŞİD`e karşı yaptırım uygulanması çağrısında bulundu.
Ban Ki Moon tarafından Güvenlik Konseyi`ne dağıtılan raporda, IŞİD`e karşı silah ambargosu, seyahat yasağı ve finansal kaynaklarının kurutulması gibi önlemlerin söz konusu olduğu belirtilerek, üye ülkelerin buna uyması istendi.
Raporda IŞİD`in toplu infazları ve suyu bir silah olarak kullanması, Fırat`ın yönünü değiştirerek orta ve güney vilayetleri susuz bırakması kınandı, terörizme karşı mücadelede Irak`ın yanında olunması çağrısında bulunuldu.
California`da kuraklık
California`da kuraklık
Amerika Birleşik Devletleri`nin California eyaleti, görülmemiş kuraklıkla karşı karşıya.
3 yıldır kuraklıkla boğuşan eyalette durum bu yıl daha da kötüleşti, tarımsal üretim düştü, 17 bin kişi işsiz kaldı.
Eyalet yönetimi, suyu ziyan eden; otomobil yıkama, bahçe sulama işlerinde gereğinden fazla su kullananları, kaldırımları ve yolları sulayanları günde 500 dolara varan para cezasına çarptırma kararı aldı.
Janet Yellen
Janet Yellen
Amerikan Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, Amerikan ekonomisindeki toparlanmanın yetersiz olduğunu, işgücü piyasasındaki zayıf görünümün devam ettiğini belirterek, gevşek para politikasının bir süre daha sürdürülmesi gerektiğini söyledi.
Yellen, işsizlik oranı düşene, ücret seviyeleri krizin tam olarak atlatıldığını gösterene kadar parasal genişleme politikasına son verme konusunda acele etmeyeceklerini bildirdi.
Janet Yellen, 2008 yılından buyana sıfıra yakın olan gösterge faiz oranlarının bir süre daha düşük tutulacağı sinyalini de verdi.
Filipinler`de tufan
Filipinler`de tufan
Filipinler`de Rammasun tayfunu 10 kişinin ölümüne, 370 bin kişinin de evlerinden tahliye edilmesine, okul ve resmi dairelerin kapanmasına yol açtı.
Saatteki hızı 185 kilometreyi bulan tayfun yüzünden Başkent Manila`da 200`den fazla uçak seferi iptal edildi, elektrik hatları hasar gördü, ağaçlar kökünden devrildi.
Bir uçağı 5 metre savuran tayfun, kuyruk kısmında hasara yol açtı.
Yemen`de sefalet
Yemen`de sefalet
Birleşmiş Milletler araştırmasına göre, Yemen`de nüfusun yüzde 40`ı açlık çekiyor.
10 milyon Yemenli, bir sonraki öğün yemek bulup bulamayacağını bilmeden yaşıyor.
Bazı bölgelerde açlığın tehlikeli boyutlara ulaştığı uyarısında bulunulan araştırmada, yetersiz beslenen çocuklardaki gelişim bozukluğuna dikkat çekiliyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz