Beştepe`deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi karşısında inşa edilen müze, "Türkiye`de ve dünyada darbeler", "Bir mermi tehdidi", "Karanlığa atılmak", "En uzun gece", "İz bırakanlar", "Sela", "Şehitlere saygı" ve "Demokrasi nöbetleri" başlıkları altında yer altına yapılan 8 salondan oluşuyor.
15 Temmuz`da yaşananların gelecek nesillerce dijital yöntemlerle deneyimlenmesini amaçlayan müzenin ilk bölümünde, Türkiye ve dünyadaki darbeler yazılı ve görsel olarak aktarılıyor.
Müzenin, karanlık bir koridorda kırmızı bir çizgiyle simgelenen sonik hat bölümünde ziyaretçiler, ses ve ışık efektleri eşliğinde tankın altından geçiyor.
Ziyaretçiler daha sonra 15 Temmuz`daki darbe girişiminin başlamasından önlenmesine kadarki süreçte yaşananları, video projeksiyon uygulamasıyla adım adım canlandırılan "En uzun gece" salonunda izleyebiliyor.
15 Temmuz`a direnen vatandaş, gazi ve şehit yakınlarının o gece yaşadıklarını özel bir prodüksiyonla paylaşacağı müzede ziyaretçiler, "Sela koridoru"ndan geçerek 251 şehidin hikayelerini dinleyecekleri bölüme ulaşıyor.
Müzede, şehitler için yapılan prizma şeklindeki bölümlerde her şehidin biyografisine yer veriliyor.
Müzenin cam kubbeli son bölümünde, kökleriyle Türkiye`nin geçmişini, dal ve yapraklarıyla aydınlık geleceğini simgeleyen çınar ağacı bulunuyor. 23 metre boyundaki Türkiye`nin en büyük yapay ağacının altında 15 Temmuz`un ardından demokrasi nöbeti tutan insanları temsil eden 90 silikon heykel de yer alıyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz