Döngel Mahallesi`ndeki mağarada sürdürülen çalışmalarla ilgili bilgi veren Kazı Başkanı ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cevdet Merih Erek, bölgenin Göbeklitepe`nin biraz daha öncesi döneme ait bir yerleşim yeri olduğunu söyledi.
Kazılar sonucu çakmaktaşı veya çörtten yapılmış, 1 santimetre uzunluğunda, yarım santimetre genişliğinde küçük taş aletler olarak tanımlanan onlarca mikrolitik alete ulaştıklarını anlatan Erek, bu aletlerin bitkilerin kesilmesi için kullanıldığını vurguladı.
Cevdet Erek, yarım ay diye de tabir edilen buluntuların 10-15`inin geyik boynuzu ya da kavisli bir kemik içerisine yerleştirilip orak gibi kullanıldığına dikkat çekerek, şunları söyledi: "Elde ettiğimiz buluntular o dönemin insanının yaşantısı için önemli ve vazgeçilmez aletlerdir. Orak dediğimizde akla hemen tarım gelir ama burada böyle tarımsal bir aktivasyon yok. Bunun yerine yabani bitkilerin toplanılmasına ilişkin bir aktivite var. Dönem insanının bu aletlerle yabani bitkileri topladığını ve bunları da besin zincirinde kullandığını söylememize imkan tanıyan deliller var. Çünkü yarım ay şeklindeki aletlerle birlikte az sayıda da olsa yabani tohumlu bitkilerin öğütüldüğünü veya bunlarla ilgili birtakım işlemlerin gerçekleştirildiğini gösteren öğütme taşlarımız var."
Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz