Atatürk`ün 10 Kasım sabahı saat 9`u 5 geçe vefatını Anadolu Ajansı "Müdavi ve müşavir tabiplerinin neşredilen son raporu Atatürk`ün dünyaya gözlerini kapadığını bildirmektedir" sözleriyle haberleştirdi.
Bu haberin ardından Türk basını en hüzünlü manşetlerini o gün attı. Ulusal gazeteler yıldırım (ikinci) baskılarıyla Ata`nın vefat haberini okurlarına duyurdu.
Atatürk`ün ebediyete intikalini, Ulus Gazetesi, "Kurtarıcını ve En Büyük Evladını Kaybettin. Türk Milleti, Sen Sağol", Tan Gazetesi, "Babamızı Kaybettik", Cumhuriyet Gazetesi, "Atatürkümüzü Kaybettik", Kurun Gazetesi: "Atatürk Öldü. Türk Milleti Sen Sağol", Son Posta Gazetesi: "Türk Milleti Ulu Şefini, İnsanlık Büyük Evladını Kaybetti" manşetleriyle haberleştirdi.
Büyük acının yer aldığı tarihi gazeteleri toplayan Gürkan Gürbüz, koleksiyonunu `Tarihin Matem Sayfaları` adıyla sergiliyor.
Gürbüz, 10 Kasım tarihli gazeteleri toplama merakının Atatürk sevgisinden dolayı başladığını söyledi.
Atatürk`ün vefatından naaşının 1953`te Anıtkabir`e nakline kadar olan süreçteki 10 Kasım tarihli tüm gazeteleri topladığını belirten Gürbüz, şöyle konuştu:
"Atatürk`ün fotoğraflarını çocukken ders kitaplarının kapaklarında görüyordum. Onlara hayranlıkla uzun uzun bakıyordum. Bir gün elime geçen eski 10 Kasım tarihli gazeteden etkilenerek, kendimi 10 Kasım gazeteleriyle sınırlamak kaydıyla bu koleksiyona başladım. Süreç içerisinde önce ulusal sonra yerel düzeyde çıkan gazeteleri topladım. Daha sonra Atatürk`ün vefatının ardından düzenlenen törenlerin fotoğraflarını biriktirmeye başladım."
10 Kasım tarihli gazete koleksiyonunun çocuklarına bırakacağı en büyük miras olduğunu söyleyen Gürbüz, "Bu anlamlı koleksiyonu bugün biz sergiliyoruz. Bizden sonra bu sergiyi evlatlarımız açsın istiyorum" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz